Logo BIP
Herb
Profile Radnych, komisje, interpelacje. Kalendarz posiedzeń.
System Rada dla Mieszkańców - Powiat Nowosolski

Interpelacje i zapytania

Interpelacje i zapytania Radnych.

49/2021 - Organizacja opieki nocnej i świątecznej dla zwierząt.

Numer: 142, rodzaj: interpelacja

Skierowane do: Przewodniczący Rady Powiatu.
data wpływu: 2021-11-08, data przekazania: 2021-11-08

Od lat właściciele zwierząt domowych w naszym powiecie borykają się z problemem braku lecznicy weterynaryjnej czynnej całą dobę. W nagłych przypadkach mieszkańcy Nowej Soli i ościennych gmin zmuszeni są do szukania pomocy poza powiatem nowosolskim.

Problem ten ma odzwierciedlenie w dyskusjach na lokalnych forach internetowych. Mam świadomość, że organizowanie nocnej opieki weterynaryjnej dla zwierząt właścicielkich nie należy do zadań publicznych. Lecznice są podmiotami prywatnymi, które same organizują sobie pracę oraz godziny funkcjonowania.

Mimo to uważam, że w takiej sytuacji Powiat Nowosolski, dla dobra mieszkańców, powinien pochylić się nad problemem i spróbować zorganizować opiekę nocną i świąteczną dla zwierząt właścicielkich. W tym celu zwracam się z prośbą o podjęcie rozmów z Powiatowym Lekarzem Weterynarii, ewentualnie z samorządem lekarsko-weterynaryjnym.

Treść interpelacji dostępna w załączniku do pobrania

Interpelujący

Imię i nazwisko Funkcja Nazwa klubu
Marcin Kula radny KLUB RADNYCH JACEK MILEWSKI

Odpowiedź

Odpowiadający: Starosta Nowosolski

Wydział merytoryczny: , data odpowiedzi: 2021-11-22

W związku ze złożoną interpelacją w dniu 08.11.2021 r. na temat organizacji opieki nocnej i świątecznej dla zwierząt na terenie Powiatu Nowosolskiego o opinię w przedmiotowej sprawie został poproszony Powiatowy Lekarz Weterynarii, który poinformował, że zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o zakładach leczniczych dla zwierząt całodobową obserwację i leczenie zwierząt zapewnia klinika weterynaryjna. Niestety, zgodnie z rejestrem zakładów leczniczych, prowadzonych przez Lubuską Izbę Lekarsko Weterynaryjną na terenie naszego powiatu nie ma żadnej zarejestrowanej kliniki, tym samym obecnie nie ma możliwości rozwiązania poruszonego problemu.

Niemniej, zgodnie z sugestią Powiatowego Lekarza Weterynarii, w sprawie zwrócimy się do Prezesa Lubuskiej Izby Lekarsko Weterynaryjnej w Zielonej Górze. 

Treść odpowiedzi dostępna w załączniku do pobrania