Logo BIP
Herb
Profile Radnych, komisje, interpelacje. Kalendarz posiedzeń.
System Rada dla Mieszkańców - Powiat Nowosolski

Interpelacje i zapytania

Interpelacje i zapytania Radnych.

27/2021 - Propagowanie szczepień.

Numer: 120, rodzaj: interpelacja

Skierowane do: Starosta Nowosolski
data wpływu: 2021-06-18, data przekazania: 2021-06-21

Wg części ekspertów jesienią może przyjść w Polsce czwarta fala epidemii, która najbardziej dotknie osoby 65+. Z kolei wg danych z końca maja br. w Polsce tylko 58% mieszkańców powyżej 80 roku życia dostało co najmniej 1 szczepionkę przeciw Covid-19 (to jeden z najniższych wskaźników w Europie ). Również jeżeli chodzi o 70-latków plasujemy się w dolnej części stawki tj. ok. 74%.

W DPS w Kożuchowie wg stanu na początek czerwca ok. 80% seniorów jest zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki przeciw Covid-19.

A jak to wygląda w powiecie? Co robi starosta i zarząd w propagowaniu konieczności szczepień, szczególnie seniorów? Czy odbyło się ( odbywają się w temacie szczepień – spotkania starosty z włodarzami gmin? Jak w gminach wygląda postęp w szczepieniu seniorów ? Co robią żeby dotrzeć do jak największej liczby osób starszych? Czy mamy jakiekolwiek rozeznanie w tym temacie ? Czy powiat i gminy wspólnie nie powinny w tej sytuacji działać proaktywnie?

Treść interpelacji dostępna w załączniku do pobrania

Interpelujący

Imię i nazwisko Funkcja Nazwa klubu
Krzysztof Galerczyk wiceprzewodniczący

Odpowiedź

Odpowiadający: Rzecznik Prasowy

Wydział merytoryczny: , data odpowiedzi: 2021-07-02

W odpowiedzi na interpelację z dnia 18 czerwca 2021, dotyczącą propagowania szczepień przeciw COVID-19 w powiecie nowosolskim, informuję, iż Zarządowi Powiatu Nowosolskiego zależy na zdrowiu i bezpieczeństwie mieszkańców powiatu. Duży odsetek osób wyszczepionych to najskuteczniejszy dziś sposób walki z pandemią koronawirusa i powrót do upragnionej przez wszystkich „normalności". Dlatego informacje dotyczące Narodowego Programu Szczepień publikowane są na stronie Powiatu Nowosolskiego oraz w mediach społecznościowych (Facebook, instagram). W ramach publikowanych komunikatów podejmowane były m. in. informacje dotyczące harmonogramu i zasad rejestracji na szczepienia, lokalizacji punktów szczepień na terenie powiatu, możliwości dowozu osób niepełnosprawny do punktów szczepień oraz lokalizacji powszechnych punktów szczepień w Nowej Soli i Niedoradzu. W przygotowanych publikacjach zaznaczaliśmy również, że aktualne informacje na temat Narodowego Programu Szczepień można znaleźć na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie. Działania te będą kontynuowane we współpracy z lokalnymi samorządami.

Zadbaliśmy również o realizację szczepień w Domu Pomocy Społecznej w Kożuchowie. Na koniec czerwca 2021 r. dwie dawki szczepionki przyjęło 80 proc. mieszkańców. Kolejne 6 osób zaszczepionych jest jedną dawką i oczekuje na drugą, a 5 mieszkańców oczekuje w kolejce na zaszczepienie. Z uwagi na przeciwwskazania lekarskie 4 mieszkańców nie może poddać się szczepieniom, w przypadku 4 kolejnych osób zgody na szczepienia nie wyrazili opiekunowie prawni.

Niestety Zarząd Powiatu nie jest organizatorem szczepień. Organizatorami punktów szczepień na terenie powiatu nowosolskiego są ośrodki zdrowia oraz Wielospecjalistyczny Szpital SP ZOZ
w Nowej Soli, dodatkowo organizacją punktów szczepień powszechnych zajęły się gminy Nowa Sól oraz Otyń. Decyzją Wojewody w danym powiecie maksymalnie można utworzyć 2 takie punkty szczepień. Decyzja o lokalizacji punktów była konsultowana z gminnym zespołami zarządzania kryzysowego.

Ponadto zadania związane z powołaniem koordynatorów ds. udzielania informacji na temat Narodowego Programu Szczepień oraz dowozu osób niepełnosprawnych zostały powierzone samorządom gminnym, które prowadzą działania informacyjne.

Dotychczasowe doświadczenia samorządów choćby wałbrzyskiego pokazują, że wprowadzone uchwałą obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 są niezgodne z prawem. Samorządy nie mogą bowiem zmuszać mieszkańców do szczepień wbrew ich woli. Udział w Narodowym Programie Szczepień jest dobrowolny, a liczne komunikaty w mediach ogólnopolskich, lokalnych oraz w Internecie i mediach społecznościowych umożliwiły mieszkańcom dostęp do rzetelnych i kompleksowych informacji na temat szczepień oraz podjęcie decyzji.